Międzynarodowa monografia naukowa po konferencji „Zdrowie i społeczeństwo w warunkach wojny” – kolejny etap partnerskiej współpracy badawczej
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, wspólnie z wieloletnim partnerem naukowym – Centralnym Ukraińskim Instytutem Rozwoju Człowieka przy Uniwersytecie Ukraińskim – zorganizowała międzynarodową konferencję naukową, która odbyła się 16 maja 2025 r. w formule online.
Wydarzenie to było kontynuacją serii międzynarodowych przedsięwzięć naukowych realizowanych od 2022 roku, których celem jest pogłębianie współpracy badawczej oraz promowanie interdyscyplinarnego podejścia do wyzwań stojących przed współczesnym społeczeństwem.
Tegoroczna konferencja poświęcona była analizie wpływu konfliktów zbrojnych na zdrowie publiczne i życie społeczne. Wzięli w niej udział naukowcy, praktycy i eksperci z wielu krajów, reprezentujący czołowe uczelnie, instytuty badawcze oraz instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym i polityką społeczną.
Współpraca międzynarodowa jako fundament rozwoju nauki
Rozwijanie współpracy międzynarodowej w nauce to strategiczny cel naszej Uczelni. Dzięki regularnym przedsięwzięciom o globalnym zasięgu budujemy sieci kontaktów naukowych, wspólnie pozyskujemy wiedzę i dzielimy się doświadczeniami, wzmacniając tym samym rangę badań oraz wpływ nauki na jakość życia społecznego i gospodarczego. Umiędzynarodowienie działalności badawczej jest dziś nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością w kontekście budowania nowoczesnego, otwartego na dialog środowiska akademickiego.
Pokonferencyjna publikacja naukowa
Zwieńczeniem konferencji jest monografia naukowa, wydana w trzech tomach pod redakcją władz Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego: dr Henryk Fedewicz – Rektor, dr Bartosz Błaszczak – Dyrektor Zarządzający oraz dr Irena Malinowska – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych.
Każdy z tomów koncentruje się na odrębnym nurcie badawczym:
- Tom I – rehabilitacja, nauki medyczne, pedagogika i psychologia;
- Tom II – aspekty prawne funkcjonowania społeczeństwa w czasie wojny;
- Tom III – ekonomia, finanse, zarządzanie, technologie informacyjne, media i sztuczna inteligencja.
Monografia stanowi cenne źródło interdyscyplinarnej wiedzy i ważny głos w międzynarodowej debacie na temat konsekwencji konfliktów zbrojnych dla zdrowia publicznego i struktur społecznych.


