Konferencja „Nasza mikromania narodowa i jej negatywne skutki w XXI wieku”
W dniach od 31 marca do 2 kwietnia profesorowie Instytutu Kryminologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczestniczyli w międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej konferencji zorganizowanej przez Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu – National Louis University.
Tematem sympozjum była „Nasza mikromania narodowa i jej negatywne skutki w XXI wieku”. Spiritus movens spotkania była pani profesor Maria Szyszkowska. Obrady prowadzone przez prof. R. Borkowskiego złożone były z 25 referatów i żywej dyskusji a toczyły się w pięknej scenerii Nałęczowa w willi „Ewelina”.

Profesor Piotr Skudrzyk wygłosił referat pt. „Niebezpieczeństwo mikromanii humanistów”, zwracając uwagę na to, iż fundamentem prężności i spoistości narodu jest delikatna warstwa kultury. Tworzy ją środowisko humanistów akademickich i nieakademickich. Humaniści powinni mieć poczucie wagi własnej roli, a społeczeństwo potrzebę wspierania swoich humanistów. Profesor Robert Borkowski przedstawił natomiast referat „Teatr Laboratorium a performatyka. Grotowski doceniany i niedoceniany”, mówiąc nie tylko o teatrze eksperymentalnym, ale też o wpływie teatru na rozwój performatyki jako perspektywy badawczej w naukach społecznych.