Patologie społeczne i akademickie pod lupą ekspertów – multidyscyplinarna konferencja
W dniach 9-11 kwietnia br. w Pałacu Sanguszków w Tarnowie odbyła się konferencja naukowa pt. „Przejawy patologii w ujęciu wielopłaszczyznowym”, organizowana przez Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli różnych dziedzin nauki i praktyki, którzy wspólnie debatowali nad złożonością zjawisk patologicznych we współczesnym świecie. Spotkanie poprowadził organizator – prof. Tadeusz Mędzelowski.
W trakcie konferencji wygłoszono 21 referatów. Wśród prelegentów znaleźli się również profesorowie Instytutu Kryminologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, którzy zaprezentowali interdyscyplinarne spojrzenie na temat poruszany podczas spotkania. Efektem konferencji będzie wspólna publikacja książkowa, która podsumuje najważniejsze wnioski z wystąpień i stanie się cennym źródłem wiedzy dla środowiska naukowego oraz osób zainteresowanych problematyką współczesnych patologii społecznych.
Refleksje nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi i akademickimi
Prelegenci podczas konferencji poddali analizie zróżnicowane zjawiska – od problemów o globalnym wymiarze społecznym po wyzwania, z jakimi mierzy się polskie szkolnictwo wyższe.
Prof. Maria Szyszkowska w swoim referacie „Praźródło procesów patologicznych” wskazała na zagubienie relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez pogoń za dobrami materialnymi. Poruszyła również tematykę wojny jako narzędzia wykorzystywanego przez globalne korporacje do osiągania zysków.
Prof. Piotr Skudrzyk w wystąpieniu „Czym się leczy patologie społeczne?” odniósł się do sposobu postrzegania przeciwnika w czasie konfliktów zbrojnych, nawiązując do kwestii rycerskości i moralnej odpowiedzialności w kontekście wojennej agresji Rosji.
Z kolei prof. Robert Borkowski w referacie „Trąd w gaju Akademosa – kilka uwag o patologiach nauki polskiej” szczegółowo omówił wyzwania dotykające rodzime szkolnictwo wyższe – od problemów ekonomicznych, przez wypalenie dydaktyczne, po zjawiska patologiczne w obszarze naukowym.
Konferencja była nie tylko przestrzenią do wymiany myśli, ale również impulsem do dalszej, wspólnej refleksji – zarówno w środowisku akademickim, jak i w debacie publicznej.
