
Bonum Humanum

Polskie Towarzystwo Neuropsychologiczne

Fundacja Non Licet

Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii

Centrum Leczenia Traumy

Trauma i dysocjacja

Brainspotting Polska

KONFERENCJA WSKZ
22-23 maja 2025 Wrocław, Hotel Śląsk ul. Oporowska 60
Szanowni Państwo,
współczesny świat stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania i trudne sytuacje,cw których człowiek potrzebuje wsparcia i profesjonalnej pomocy w poradzeniu sobie z trudną rzeczywistością. Konsekwencje pandemii, wojny w Ukrainie, przemocy w rodzinie, toksycznych relacji, niedawnej powodzi dotykającą bardzo wiele osób. Jak rozumieć i wspierać TYCH, którym los odebrał sens, nadzieję i plany?…
22 i 23 maja 2025 r. zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, poświęcone dyskusji na temat profesjonalnej pomocy osobom doświadczającym traumatycznych, burzących dotychczasowe życie wydarzeniom. Podczas wystąpień badaczy, ekspertów, sesji panelowej dyskusji osób aktywnie pomagającym osobom dotkniętym stresogennym sytuacjom zastanowimy się JAK POMAGAĆ, ABY ZBUDOWAĆ nowy świat z kawałków starego. O profesjonalnej pomocy z Tymi, którzy stracili nadzieję opowiedzą nam psycholodzy, psychotraumatolodzy, terapeuci, lekarze, filozofowie i prawnicy.
Konferencja Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego będzie doskonałą okazją do zgłębienia rozumienia różnych perspektyw traumy i jej złożonego oblicza w dzisiejszym świecie.
Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału i wystąpień!
Polecamy śledzenie widomości informacyjnych i organizacyjnych
Bloki tematyczne konferencji
Katastrofy naturalne
Katastrofy naturalne
Częstotliwość i intensywność katastrof naturalnych rośnie ze względu na postępujące zmiany klimatu. Powódź z września 2024 roku, wyrządziła nie tylko niezliczone szkody materialne w znacznej części województwa dolnośląskiego i opolskiego, ale odcisnęła również potężne piętno na psychice setek tysięcy mieszkańców tych regionów, którzy – oprócz utraty dobytku – utracili także poczucie bezpieczeństwa. Wielka woda dała przyczynek do zrewidowania podejścia do interwencji psychologicznych w obliczu walki z żywiołem, także w kontekście wsparcia osób pomocowych. Podczas wystąpień poruszone zostaną tematy pomocy osobom po doświadczeniach klęsk żywiołowych czy biologiczne mechanizmy pamięci i niepamięci przeżytych wydarzeń.
Przemoc domowa
Przemoc domowa
Przemoc domowa to poważne wyzwanie dla systemu wsparcia społecznego i pracowników instytucji pomocowych, które wymaga stosowania interdyscyplinarnego podejścia ze względu na swoją złożoność. Wsparcie psychologiczne, obok pomocy społecznej i prawnej, stanowi fundament skutecznej interwencji przeciw przemocy domowej, a także pełni kluczową rolę w niwelowaniu jej konsekwencji psychologicznych – symptomach stresu pourazowego, zaburzeniach emocjonalnych i lękowych, poczuciu bezradności – które pomimo ustania przemocy, nierzadko odczuwane są jeszcze przez długie lata. Podczas wystąpień prelegentów poruszone zostaną tematy traumy u dzieci doświadczających przemocy w rodzinie czy wpływu przeżyć traumatycznych i przemocy domowej na osiągnięcia akademickie.
Konflikty zbrojne
Konflikty zbrojne
Choć spora część współczesnych konfliktów przybiera wymiar wojny informacyjnej lub gospodarczej, w niektórych częściach świata wciąż dochodzi do starć konwencjonalnych. Najbardziej jaskrawym przykładem jest tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna w Ukrainie, w której każdego dnia giną żołnierze i cywile. Ci, którzy przeżyli potrzebują szerokiego wsparcia, które nie może przybierać tylko wymiaru materialnego. I tutaj niezbędne jest wdrożenie przemyślanych oddziaływań psychologicznych, aby zminimalizować skutki traumatycznych doświadczeń wojennych i wesprzeć poszkodowanych w powrocie do równowagi psychicznej.
Komitet organizacyjny

Przewodnicząca:
mgr Agnieszka Ślęzak

Wiceprzewodnicząca:
mgr Marzena Studniarek-Krzywda

dr Bartosz Błaszczak

mgr Magdalena Nogga

mgr Paula Błauciak
.

mgr Roksana Chrzanowska

mgr Anna Marciniak

mgr Paweł Stańczyk

mgr Agata Dominik
.
Komitet naukowy
Przewodniczący: dr hab. Artur Ziółkowski
Wiceprzewodnicząca: dr Irena Malinowska
Członkowie:
- prof. dr hab. Maria Pąchalska
- dr hab. Jerzy Mączyński, prof. WSKZ
- dr hab. Alicja Kuczyńska, prof. WSKZ
- dr hab. Adrianna Grabizna, prof. WSKZ
- dr Jakub Kufel
- dr Beata Andrzejewska
- dr Paweł Larionow
Prelegenci
Psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
Od 2018 roku magister Mirela Matog współpracuje z Policją jako interwentka kryzysowa, wspierając osoby doświadczające przemocy. Od 2019 roku prowadzi również zajęcia z zakresu interwencji kryzysowej na Uniwersytecie SWPS. Okazjonalnie szkoli funkcjonariuszy służb ratowniczych z zakresu pomocy psychologicznej. W pracy psychoterapeutycznej wspiera osoby doświadczające przemocy i innych traumatycznych wydarzeń.
Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofii, specjalizująca się w zagadnieniach na pograniczu biologii, zdrowia psychicznego i filozofii.
Ukończyła studia magisterskie w trybie indywidualnego programu studiów w obrębie filozofii i biologii na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 roku uzyskała Doktorat Europejski nadany przez Université Jean Moulin Lyon 3, a w 2015 roku habilitację z filozofii biologii na Université Paris Nanterre we Francji. Ma doktorat z epistemologii ewolucyjnej oraz habilitację z filozofii biologii. Obecnie pracuje nad książką dotyczącą mechanizmów pamięci.
Psycholog, absolwent psychologii stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej oraz seksuologii klinicznej.
Magister Tymoteusz Czerhoniak pracuje w Liceum Niepublicznym MEDICAL w Kłodzku oraz w Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim. Prowadzi Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w Kłodzku oraz współtworzy Ośrodek Szkoleniowy. Ponadto pracuje w Wojewódzkim Centrum Psychiatrii Długoterminowej. Aktywnie wspierał organizację pomocy psychologicznej po powodzi w 2024 roku w regionie Kotliny Kłodzkiej. Zajmuje się tematyką kryzysów psychicznych, zaburzeń afektywnych, zdrowia seksualnego oraz psychologii mężczyzn.
Psycholożka, wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.
Justyna Kaczmarek uzyskała tytuł magistra w Tavistock Relationships w Londynie oraz tytuł counselling psychologist (psycholog prowadzący psychoterapię) wydawany przez brytyjski Health & Care Professions Council. Pracowała z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w sektorze edukacji, ochrony zdrowia i praktyce prywatnej. Obecnie pracuje jako psycholog dziecięcy.
Psycholog, psychoterapeuta i psychoonkolog.
Żołnierz Wojska Polskiego, doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki. Autor wielu naukowych publikacji na temat psychologii wojskowej, emocji człowieka i walki w kontakcie bezpośrednim.
Psycholog, doradca zawodowy i trener umiejętności miękkich.
Pracownik Resortu Obrony Narodowej, Żołnierz Wojska Polskiego. Specjalizuje się w diagnozie predyspozycji psychologicznych i kompetencji pracowniczych, a także w tworzeniu narzędzi diagnostycznych dla psychologów.
Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie certyfikacji, psychotraumatolożka i terapeutka EMDR.
Magister Aleksandra Sosnowska prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży doświadczających traum, kryzysów, przemocy, zaburzeń lękowych oraz trudności w nawiązywaniu relacji i regulacji emocji. Wspiera osoby zmagające się z chorobą onkologiczną.
Psychoterapeutka, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, wykładowczyni akademicka.
Dr Małgorzata Gocman to certyfikowana superwizorka muzykoterapii i trenerka oddechu. Specjalizuje się w psychoterapii holistycznej z uwzględnieniem pracy z ciałem. Łączy wiedzę naukową z praktyką kliniczną.
Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii Psychoanalitycznej Otwarci w Białymstoku. Pracuje z osobami po doświadczeniach traumy seksualnej i wojennej. Nadzoruje projekty oraz organizacje działające na rzecz uchodźców.
Psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka uzależnień (PARPA), psychoterapii psychoanalitycznej oraz psychotraumatologii.
Magister Dorota Modrzyńska to także superwizorka i szkoleniowiec. Prowadzi Studium Psychoterapii i Psychotraumatologii z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Psychiatrka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolożka.
Dr n. med. Anita Sumiła od ponad 20 lat zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Kieruje Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym oraz poradniami zdrowia psychicznego w Trójmieście. Autorka publikacji z zakresu psychopatologii rozwojowej i wykładowczyni.
Psycholożka, lekarka, superwizorka dydaktyki psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Kierownik merytoryczny czteroletnich studiów podyplomowych z psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Wydziale Zamiejscowym w Katowicach. Kieruje Centrum Neurorehabilitacji im Zofii i Józefa Dziurkowskich. Od wielu lat współpracuje z systemem ratownictwa.
Psycholog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista psychologii klinicznej i psychotraumatologii.
Wieloletni pracownik Wojskowej Służby Zdrowia, gdzie pełnił funkcje psychologa jednostki wojskowej, psychologa jednostki antyterrorystycznej oraz kierownika Zespołu Psychologii w Ministerstwie Obrony Narodowej. Obecnie pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego Wojskowego Instytutu Medycznego PIB oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego Petra Medica w Warszawie. Prowadzi szkolenia z zakresu interwencji kryzysowej, psychotraumatologii, psychopatologii.
Psycholog, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Dr hab. Artur Ziółkowski specjalizuje się w psychologii rozwoju osobowości młodzieży, pedeutologii oraz problematyce wychowania do spraw zdrowia. Doświadczony wykładowca akademicki, pełnił funkcje prodziekana, prorektora oraz dyrektora. Obecnie kieruje Instytutem Psychologii WSKZ, gdzie zajmuje się rozwojem programów studiów psychologicznych zorientowanych na aktualne potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego. Szczególną uwagę zwraca na praktyczne przygotowanie psychologów do pracy z osobami w po doświadczeniach traumatycznych.
Psycholożka, ekspertka merytoryczna i koordynatorka zespołu psychologów w Fundacji Kalejdoskop Kultur. Specjalizuje się w wsparciu osób z doświadczeniem traumy wojennej i migracyjnej. Prowadzi grupy wsparcia dla kobiet i młodzieży z Ukrainy, w tym osób w żałobie i kryzysie adaptacyjnym.
Absolwentka kierunku Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Służy w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Prywatnie związana z Suples Training System.
Dowódca 124 Batalionu Lekkiej Piechoty w Śremie.
Absolwentka PWSZ w Koninie, UAM w Poznaniu i UW we Wrocławiu. Filolog, nauczyciel wychowania fizycznego, psychoterapeuta. Sekretarz ISSKA, członek Instytutu Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu.
Harmonogram ramowy konferencji:
Lokalizacja: Hotel Śląsk ul. Oporowska 60 Wrocław
Dzień pierwszy – 22 maja 2025 (Warsztaty) | Godziny: 13:00 – 18:00
13:00 (równolegle):
– mgr Mirela Batog – „Być tam, gdy najbardziej potrzebują: Praktyczny warsztat pierwszego kontaktu z osobą doświadczającą przemocy seksualnej”
– dr hab. Adrianna Grabizna – „Traumatyczne doświadczenia i ich skutki w ośrodkowym układzie nerwowym”
– dr Małgorzata Gocman – „Zastosowanie oddechu połączonego w radzeniu sobie ze stresem”
15:00 (równolegle):
– mgr Aleksandra Sosnowska – „Techniki relaksacyjne w pracy z traumą”
– dr n. med. Magdalena Skotnicka Chaberek – „Pierwsza pomoc przedpsychologiczna, pomoc psychologiczna i terapia psychologiczna”
Dzień drugi – 23 maja 2025 (Konferencja) | Godziny: 9:00 – 19:30
9:00 – 9:10 Powitanie uczestników
9:10 – 9:55 Wykład inauguracyjny: prof. dr hab. Nina Ogińska-Bulik – „Konsekwencje doświadczeń traumatycznych związanych z przemocą, powodzią i wojną”
I Blok tematyczny: Trauma powodzi
9:55 – 10:25 | dr hab., prof. WSKZ Artur Ziółkowski – „Trauma powodzi – konsekwencje społeczne i ekonomiczne, rozwiązania systemowe”
10:25 – 10:55 | dr n. med. Magdalena Skotnicka Chaberek – „Pomaganie z głową – pomoc psychologiczna osobom po doświadczeniach klęsk żywiołowych”
10:55 – 11:25 | mgr Tymoteusz Czerhoniak – „Niezatapialni i Pozszywani – o traumie i pomocy psychologicznej dla ofiar powodzi”
11:25 – 11:55 | dr hab. Adrianna Grabizna – „Trauma a biologiczne mechanizmy pamięci i niepamięci”
11:55 – 12:25 | Panel dyskusyjny – trauma powodzi
12:25 – 13:25 | Przerwa lunchowa
II Blok tematyczny: Trauma przemocy domowej
13:25 – 13:55 | mgr Dorota Modrzyńska – „Przejawy traumy u dzieci doświadczających przemocy w rodzinie oraz aspekty pracy terapeutycznej”
13:55 – 14:25 | mgr Mirela Batog – „Cicha przemoc, głośne pytania: Przemoc seksualna w domu i związkach – jak o nią pytać, by jej nie przeoczyć?”
14:25 – 14:55 | dr n. med. Anita Sumiła (online) – „Blizny rodzinne w psychopatologii”
14:55 – 15:25 | mgr Justyna Kaczmarek – „Wpływ przeżyć traumatycznych i przemocy domowej na osiągnięcia akademickie. Doświadczenia pracy ze studentami w Wielkiej Brytanii”
15:25 – 15:55 | Panel dyskusyjny – trauma przemocy domowej
15:55 – 16:25 | Przerwa kawowa
III Blok tematyczny: Trauma wojny
16:25 – 16:55 | dr Artur Krzyżanowski, mgr Marcin Tymoszuk, mgr Ewelina Krzyżanowska – „Psychotraumatologia pola walki”
16:55 – 17:25 | ppłk. Daniel Kubas, dr Artur Krzyżanowski, mgr Aneta Waścińska – „Wpływ bojowych misji zagranicznych na dobrostan i relacje interpersonalne w rodzinie – perspektywa psychospołeczna”
17:25 – 17:55 | mgr Sebastian Chmieliński, mgr Andżelika Tretiakova – “Nazwę syna Twoim imieniem, choć już nigdy go nie zobaczysz – doświadczenie traumy wojennej obywateli Ukrainy z perspektywy psychotraumatologicznej”
17:55 – 18:25 | mgr Małgorzata Pacer – „Wojna, przemoc i religia: analiza sytuacji rodzin po zamordowaniu 21 Koptów w Libii przez ISIS.”
18:25 – 18:55 | mgr Izabela Trybus – „Praca z osobami po traumie wojennej – specyfika pracy, wyzwania dla specjalistów i systemu pomocy”
18:55 – 19:25 | Panel dyskusyjny – trauma wojny
19:25 – 19:30 | Zakończenie konferencji – podziękowania, wręczenie certyfikatów, informacje końcowe.
Rejestracja na wydarzenie
Zapraszamy do rejestracji przez wysłanie wiadomości na adres: traumakonferencja@wskz.pl.
Uprzejmie prosimy o wskazanie w treści zgłoszenia, czy są Państwo zainteresowani udziałem w warsztatach, wykładach, czy obiema formami.