Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej „1000 lat Polski w Europie – bilans doświadczeń i wizja przyszłości”
W dniach 23–24 czerwca 2025 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „1000 LAT – Polska w Europie. Bilans doświadczeń i wizja przyszłości”, poświęcona refleksji nad miejscem i rolą Polski w Europie na przestrzeni tysiąclecia. Wydarzenie zorganizowano w szczególnym roku objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
Z dumą informujemy, że Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wystąpiła w roli współorganizatora wydarzenia, aktywnie uczestnicząc zarówno w jego przygotowaniu, jak i w sesjach eksperckich.
Interdyscyplinarna debata i obecność ekspertów z całej Polski
Konferencja zgromadziła ponad stu prelegentów z wiodących uczelni oraz instytucji naukowo-badawczych z całego kraju. Podejmowane tematy obejmowały m.in. międzynarodową pozycję Polski, zmiany w systemie europejskim, wyzwania w obszarze bezpieczeństwa, transformacje prawa oraz współczesne zjawiska społeczne i kulturowe.
Udział przedstawicieli Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego stanowił ważny wkład w analizę aktualnych wyzwań stojących przed Polską i Europą. Obecność uczelni w roli współorganizatora potwierdziła wysoki poziom prowadzonych badań naukowych oraz jej zaangażowanie w rozwój współpracy akademickiej na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Reprezentanci Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego w panelach eksperckich
Przedstawiciele kadry naukowej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego wzięli udział w czterech panelach tematycznych, prezentując wyniki własnych badań oraz podejmując kluczowe zagadnienia związane z polityką europejską, prawem, relacjami międzynarodowymi i dialogiem międzykulturowym:
- Polska i Unia Europejska – dr Wojciech Kazanecki: „Budowanie europejskiego soft power z wykorzystaniem misji obserwacyjnych Unii Europejskiej na świecie: polska perspektywa”.
- Wiele wymiarów prawa – dr Magdalena Debita: „Przestępstwa popełnione z użyciem sztucznej inteligencji a przemiany współczesnego prawa karnego i cyberbezpieczeństwa – wybrane problemy”.
- Polska i Europa Środkowo-Wschodnia w relacjach międzynarodowych – dr Aneta Kazanecka: „Polska dyplomacja wobec kulturowych wyzwań XXI wieku”.
- Migracje, mniejszości, pogranicza – mgr Małgorzata Pacer: „Dialog międzykulturowy i międzyreligijny jako droga do pokoju i współpracy”.
Udział w tych obradach potwierdził aktywną obecność uczelni w ogólnopolskim środowisku akademickim i jej zaangażowanie w prowadzenie interdyscyplinarnej debaty naukowej.
Konferencja odbyła się w formule stacjonarnej w salach Instytutu Politologii oraz Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego.



