Dr hab. Joanna Pyłat z prestiżowym tytułem członkostwa w Royal Historical Society – jednym z najważniejszych towarzystw naukowych na świecie
O tym, że wykładowcy naszej Uczelni nieustannie zdobywają prestiżowe wyróżnienia oraz rozwijają się na arenie międzynarodowej, pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem z radością możemy ogłosić kolejny sukces dr hab. Joanny Pyłat, która uzyskała prestiżowy tytuł fellow, czyli członka rzeczywistego w Royal Historical Society. To jedno z najważniejszych towarzystw naukowych na świecie, które od ponad 150 lat zrzesza najbardziej uznanych historyków.
Organizacja zrzeszająca uznanych historyków
Royal Historical Society to organizacja, która postała w 1868 roku i aktualnie jest jednym z najważniejszych towarzystw naukowych na świecie. Tworzy platformę współpracy naukowców specjalizujących się w różnych obszarach wiedzy historycznej. RHS działa także jako ważny partner dyskusji społecznej dotyczącej miejsca historii m.in. w szkolnych i akademickich programach nauczania. Ściśle współpracuje z uczelniami, archiwami oraz muzeami.
Co więcej, Royal Historical Society aktywnie angażuje się w kształtowanie polityki badawczej, edukacyjnej i dydaktycznej. Organizacja wspiera naukowców poprzez granty oraz stypendia, a także oferuje szkolenia i warsztaty, szczególnie skierowane do początkujących badaczy. Ponadto zajmuje się publikacją czasopism, książek, materiałów źródłowych i treści internetowych, informując o ważnych wydarzeniach dla społeczności historycznej. RHS prowadzi również własną bibliotekę i archiwum we współpracy z University College London.
Członkostwo najwyższej rangi dla dr hab. Joanny Pyłat – naszej wykładowczyni
Organizacja skupia ponad 6,5 tysiąca historyków z różnych krajów. Struktura członkostwa w organizacji ma charakter hierarchiczny, a najwyższym statusem jest fellow, czyli członek rzeczywisty. Każdego roku, po wcześniejszym zgłoszeniu kandydatur, zarząd RHS wybiera kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobową grupę członków, którym przyznawany jest ten prestiżowy tytuł.
W ostatnim czasie Royal Historical Society ogłosiło listę nowych członków towarzystwa, wśród których znalazło się 47 osób z 9 krajów, w tym Australii, Kanady, Niemiec, Malty, Polski, Szwecji, Republiki Południowej Afryki, Zjednoczonego Królestwa oraz Stanów Zjednoczonych. Wszyscy otrzymali tytuł fellow (członka rzeczywistego), który jest najwyższą formą członkostwa w RHS. Zgodnie ze statutem organizacji, ten prestiżowy status przyznawany jest naukowcom, którzy „wnieśli oryginalny wkład w badania historyczne”. W gronie nowych fellows znalazła się również dr hab. Joanna Pyłat, która należy do grona dydaktycznego naszej Uczelni.
To wyróżnienie jest kolejnym dowodem ogromnego wkładu w dziedzinę nauk humanistycznych w dyscyplinie historii naszej wykładowczyni. Jej długoletnia działalność akademicka, zaangażowanie w międzynarodowe projekty badawcze oraz aktywna rola w organizacjach naukowych jako prezes w Światowej Radzie Badań nad Polonią i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, świadczą o jej nieocenionym dorobku. Wyróżnienie to podkreśla jej wkład w popularyzację i rozwój badań historycznych na arenie międzynarodowej, którego serdecznie gratulujemy.