Trauma, stres, adaptacja – eksperci WSKZ o psychologii służb mundurowych
W dniach 3-4 kwietnia w Koninie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Wielowymiarowość psychologii formacji i służb mundurowych”, której celem było zgłębienie problemów psychologicznych towarzyszących funkcjonariuszom m.in. policji, wojska, służby więziennej czy straży pożarnej. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z całej Polski. Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu reprezentował dyrektor Instytutu Psychologii prof. dr hab. Artur Ziółkowski wraz z mgr Lidią Młody oraz mgr. Hubertem Ludwiczakiem.
Posttraumatyczny wzrost, stres zawodowy i adaptacja – tematy ważne i aktualne
Prof. dr hab. Artur Ziółkowski wygłosił wykład poświęcony posttraumatycznemu wzrostowi, akcentując znaczenie rozwoju po doświadczeniach traumatycznych. W swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę opracowywania specjalistycznych programów edukacyjnych i szkoleniowych odpowiadających na psychologiczne wyzwania funkcjonariuszy służb mundurowych. Zwrócił również uwagę na skalę problemów związanych z traumą i konieczność ich systemowego ujęcia.
Reprezentanci Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego – mgr Lidia Młody i mgr Hubert Ludwiczak – skupili się natomiast na problematyce adaptacji do warunków penitencjarnych. Poruszyli zagadnienia dotyczące trudności, z jakimi mierzą się osoby pozbawione wolności w początkowym okresie odbywania kary – izolacji, zmiany ról społecznych i wpływu tych czynników na kondycję psychiczną. Z kolei w odniesieniu do funkcjonariuszy wskazali na problem stresu zawodowego, wypalenia i przeciążenia emocjonalnego, wynikającego z codziennego kontaktu z sytuacjami kryzysowymi i traumatycznymi.
Dialog i współpraca – wspólny kierunek wsparcia
Kulminacyjnym momentem wydarzenia była panelowa dyskusja ekspertów, w której uczestniczyli przedstawiciele świata nauki oraz różnych formacji mundurowych. W jej trakcie podkreślano znaczenie dialogu między środowiskiem akademickim, instytucjami rządowymi a służbami. Wspólnie wskazano na pilną potrzebę współpracy w tworzeniu efektywnych programów wsparcia psychologicznego i systemowych rozwiązań w obszarze interwencji kryzysowej.
Udział w konferencji był nie tylko okazją do merytorycznej wymiany doświadczeń, ale też do zacieśnienia relacji pomiędzy naukowcami a praktykami. Dla przedstawicieli Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego wydarzenie to stało się ważnym krokiem w budowaniu partnerstw na rzecz rozwoju psychologii formacji mundurowych.




