“Kryminalistyka i ekspertologia sądowa: nauka, studia, praktyka”
XXI Międzynarodowy Kongres Kryminalistyki pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia
18-20 września 2025 r.
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Pomorska Szkoła Wyższa
Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
Litewskie Towarzystwo Kryminalistyczne
Europejskie Centrum Solidarności
Litewskie Centrum Ekspertyzy Sądowej
Lokalizacja konferencji
Europejskie Centrum Solidarności
pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
Misją Europejskiego Centrum Solidarności jest dążenie do promowania i aktywnego działania na rzecz ideałów ruchu Solidarności – demokracji, społeczeństwa otwartego i solidarnego, kultury i dialogu jako wartości powszechnych i uniwersalnych. Celem instytucji jest także pielęgnowanie w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenia Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy, a jednocześnie stanowiła źródło inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.


Brunon Hołyst
Gość honorowy
Brunon Hołyst to wybitny profesor zwyczajny, doktor habilitowany oraz doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (2011) i Nasarawa State University w Keffi (Nigeria, 2023). Uniwersytet w Keffi nadał mu tytuł profesora honorowego oraz utworzył Instytut Studiów Europejskich jego imienia. Jest również konsultantem Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Specjalizuje się w kryminalistyce, kryminologii oraz wiktymologii. Pełni funkcje profesora w Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie i na Uniwersytecie w Siedlcach, a także honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest inicjatorem i założycielem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Honorowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Należy do licznych międzynarodowych komitetów naukowych i prowadził wykłady jako visiting professor w wielu krajach, omawiając tematykę suicydologii, wiktymologii i kryminologii.
Jest autorem ponad 1250 publikacji, w tym 80 książek i podręczników akademickich, które zostały opublikowane m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chinach, Niemczech, na Ukrainie, w Rosji i Nigerii.
Bloki tematyczne konferencji
- Prawa człowieka w kontekście zwalczania przestępczości.
- Ośrodki akademickie, organy ścigania, media i organizacje pozarządowe i ich rola w procesie zwalczania przestępczości.
- Wkład pozarządowych organizacji w rozwój kryminalistyki.
- Miejsce polityki, teorii i filozofii kryminalistyki w zwalczaniu przestępczości.
- Ekspertologia sądowa – pomostowa dyscyplina pomiędzy kryminalistyką a innymi dyscyplinami pomocniczymi.
- Współczesne technologie i sztuczna inteligencja w kryminalistyce i ekspertyzie sądowej.
- Specyfika czynności dochodzeniowo-śledczych w zwalczaniu przestępczości transgranicznej.
- Oględziny i badania miejsca zdarzenia i inne czynności dochodzeniowo-wykrywcze. Problemy, tendencje i perspektywy.
- Komplementarność procesu karnego, kryminalistyki i medycyny sądowej w zwalczaniu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.
Skład komitetu organizacyjnego
- prof. Henryk Malewski
- prof. Mieczysław Goc
- dr Bartosz Błaszczak
- dr Jakub Kufel
- dr Arkadiusz Smagacz
- dr Irena Malinowska
- dr Judyta Bielanowska
- mgr Urszula Góra-Bartha
- mgr Aleksandra Siewert
Warunki uczestnictwa
– przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: kongres@wskz.pl do dnia 15 marca 2025 r.,
– akceptacja zgłoszenia przez komitet organizacyjny potwierdzona mailowo,
– uiszczenie opłaty kongresowej w wysokości 560 zł (uczestnictwo bierne lub czynne); dodatkowo 300 zł, jeśli uczestnik deklaruje chęć wydania artykułu oraz przesłanie tekstu do publikacji (zgodnie z deklaracją) na adres: kongres@wskz.pl do dnia 30 kwietnia 2025 r.
Szczegóły dotyczące płatności
Prosimy o podanie imienia i nazwiska uczestnika i/lub autora oraz celu przelewu: opłata rejestracyjna na 21 Kongres.
Płatności prosimy dokonywać na poniższe numery kont bankowych, których właścicielem jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego:
PLN: 64 1090 2457 0000 0001 6041 7349
EUR: 76 1090 2457 0000 0001 6041 7327 (SANTANDER BANK POLSKA S.A., KOD SWIFT: WBKPPLPP)
- najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2025 r.
Opłata Kongresowa obejmuje: udział czynny lub bierny w 21 Międzynarodowym Kongresie, certyfikat uczestnictwa, publikację tekstu naukowego (zgodnie z deklaracją), przerwy kawowe i lunchowe, uroczystą kolację, zwiedzanie Wystawy Stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, wycieczkę fakultatywną.
Wymagania dotyczące artykułów
Artykuł nie powinien przekraczać 1 arkusza wydawniczego (40 tys. znaków). Zgłoszone do publikacji teksty będą oceniane przez dwóch recenzentów. Po pozytywnych recenzjach zostaną opublikowane w osobnych monografiach. Pod tytułem artykułu należy umieścić dokładne informacje o autorze (imię i nazwisko autora, tytuł naukowy, nazwę i adres reprezentowanej instytucji, stanowisko, adres e-mail).
Rejestracja na konferencję
Pobierz formularz, wypełnij niezbędne dane (w edytorze tekstowym lub wydrukuj formularz i wpisz informacje ręcznie), prześlij wypełniony plik .doc lub skan/zdjęcie wydrukowanego formularza na adres kongres@wskz.pl